Charakteristika


To, čo dnes poznáme pod označením taliansky chrtík, je  len novším vydaním miniatúrnych chrtov severoafrického pôvodu. Za jeho pravlasť, rovnako ako za pravlasť všetkých chrtov je považovaná Afrika. Telesné pozostatky malých chrtíkov z egyptských hrobiek zodpovedajú svojou veľkosťou dnešným chrtíkom. Do Talianska, považovaného za zem pôvodu, sa údajne dostali ako dar kráľovnej Kleopatry rímskemu cisárovi Cézarovi. Získal si priazeň nielen egyptských vládcov, ale aj šľachty novoveku, kde patril k dekorácii kráľovských dvorov.                    

Dnešný taliansky chrtík je milý, inteligentný, trochu tvrdohlavý, veľmi nežný.  Je príjemným spoločníkom, ktorý svojho majiteľa sprevádza na každom kroku, ale najradšej je čo najbližšie pri srdci svojho pána. Miluje jeho neustálu pozornosť. Ťažko znáša samotu, odstrkovanie a necitlivé zaobchádzanie, na čo treba myslieť, ak sa pre neho rozhodneme.  Voči cudzím ľuďom je rezervovaný, voči cudzím psom sa dokáže chovať veľmi odvážne až útočne.  Lovecký pud talianskeho chrtíka je rovnako výrazný ako u veľkých chrtov.  Pôsobí síce veľmi krehko, ale jeho kostra je pevná a na dostihovej dráhe je pravým športovcom. Taliansky chrtík miluje slnko a vyššiu teplotu, v chladnom počasí pri dostatku pohybu nepotrebuje kabátik. Nemá rád dážď, to by sa najradšej vznášal nad zemou.

Starostlivosť o chrtíka je veľmi ľahká, dožíva sa pomerne vysokého veku v dobrej kondícii. Krátka, jemná a stále čistá srsť je bez typicky psieho zápachu a umožňuje veľmi tesné súžitie s talianskym chrtíkom i náročným milovníkom psov.